ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ 2021 ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ Odisha Kalia Scholarship Scheme Online Registration Form

କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍, Odisha Kalia Scholarship Scheme, ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ, Odisha Kalia Scholarship Scheme Online Apply Form, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନାରେ କେତେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ, What is the Kalia Scholarship Scheme, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, Odisha Kalia Scholarship,କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଗ୍ୟତା, कालिया छात्रव्रत्ति योजना ऑनलाइन आवेदन फॉर्म, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଲଗଇନ୍, Kalia Scholarship Scheme PDF Download Form, ଓଡ଼ିଶା ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା, Odisha Scholarship Scheme, ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍, Orissa Kalia Scholarship Scheme Amount, कालिया छात्रव्रत्ति योजना

କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍, Odisha Kalia Scholarship Scheme, ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ, Odisha Kalia Scholarship Scheme Online Apply Form, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନାରେ କେତେ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ, What is the Kalia Scholarship Scheme, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଗ୍ୟତା, କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଲଗଇନ୍, Kalia Scholarship Scheme PDF Download Form, ଓଡ଼ିଶା ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା, Odisha Scholarship Scheme, ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍, Orissa Kalia Scholarship Scheme Amount
କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍, Odisha Kalia Scholarship Scheme

ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା 2021

कालिया छात्रव्रत्ति योजना – ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି, ସେହି ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଏହି କାଳିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଓଡିଶା ସରକାରରେ 50 ହଜାର ଲୋକ ରହିବେ। ରାଜ୍ୟର ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଏବଂ ମାର୍ଜିତ କୃଷକ ପରିବାରର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ | କୃଷକମାନେ ଜୀବିକା ଏବଂ ଆୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ (କାଲିଆ) ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ 2021 ପାଇଁ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କାଳିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି, ଆପଣଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଜ୍ଞାନ ଦିଆଯାଇଛି।

Odisha Kalia Scholarship Scheme 2021

कालिया छात्रव्रत्ति योजना – ରାଜ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଓଡିଆ ସାର୍କଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଳିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇପାରିବ, ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗରିବ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷା ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ, ଯାହାଫଳରେ ଓଡିଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ୟ ଏକ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି। କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ନାମକ କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଯୋଜନା ଅଟେ। ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଅଟେ। ଆଡମିଶନ ଚାହୁଁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାର.

କିଶୋର ବ Scientific ଜ୍ଞାନିକ ଉତ୍ସାହ ଯୋଜନା 2021 |
ଜାତୀୟ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ 2021

କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନା କ’ଣ? – What is the Kalia Scholarship Scheme?

Odisha Kalia Scholarship – ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ସମେତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେତୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କାଳିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଛାତ୍ରମାନେ ଫେବୃଆରୀ 2021 ରୁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ସରକାରୀ କାଲିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର 92% ରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର 10,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ |

ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା | ତାଙ୍କର ସୂଚନା ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଦିଆଯାଇଛି | ଯାହା ସହିତ ଆପଣ ଏହି ସ୍କିମ୍କୁ ସହଜରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ, ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କର ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

LIC ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସ୍କଲାରସିପ୍ 2021

କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନାର ଲାଭ କ’ଣ? – Kalia Scholarship Scheme Benefit

  • ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍କା – ଲିଆ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନାର ଲାଭ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ |
  • ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମେରିଟ୍ ଆଧାରରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ଅନଲାଇନରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବେ |
  • ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କେବଳ ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ କରିପାରିବେ।
  • ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପରିମାଣ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ।
  • ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର 92% କୃଷକଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।
  • କାଳିଆ ଯୋଜନାର ଲାଭ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ପ୍ରାନ୍ତର ଚାଷୀଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ |
  • ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର 30 ଲକ୍ଷ କୃଷକ ଉପକୃତ ହେବେ।
  • କାଳିଆ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଖରିଫ ଏବଂ ରବି asons ତୁ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ 5000 ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା 10,000 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।
  • କଲ୍ୟା ବିଦ୍ୟାବ୍ରତୀ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର 10,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।
  • ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅନୁମୋଦିତ ଅର୍ଥର ପରିମାଣ 3 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |

Kalia Scholarship Scheme Eligibility – କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ଯୋଜନାର ଯୋଗ୍ୟତା କ’ଣ?

  • ଓଡିଆର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ |
  • ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କେବଳ କାଲିଆ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପରିବାରର ପିଲାମାନେ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ |
  • ଯୋଗ୍ୟତା ଆଧାରରେ ସରକାରୀ ବୃତ୍ତିଗତ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ପ studying ୁଥିବା କେବଳ ସେହି ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |
  • କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ |

ବାଲିକା ସମ୍ରିଡି ଯୋଜନା 2021 ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ଫର୍ମ |

କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ କ’ଣ? – Kalia Scholarship Scheme Document

  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ |
  • ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  • ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବିବରଣୀ
  • ଆବେଦନକାରୀ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର |
  • ମୂଳ ନିବାସ ପ୍ରମାଣପତ୍ର |
  • ପିତାମାତାଙ୍କ ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର |
  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ |

ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ? – Kalia Scholarship Scheme Online Apply

  • ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କାଳିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ |
  • ଏହା ପରେ ୱେବସାଇଟ୍ ର ମୂଳପୃଷ୍ଠା ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ, ଏହି ପୃଷ୍ଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମତାମତକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଯୋଜନା |
  • ଏହା ପରେ, ଆବେଦନ ଫର୍ମ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂରଣ ହେବ |
  • ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଫର୍ମରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  • ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ପରେ କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ |

कालिया छात्रव्रत्ति योजना– ଓଡିଶା କାଲିଆ ସ୍କଲାରସିପ୍ ସ୍କିମ୍ବ – ନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ପ୍ରକାରର ପୋଷ୍ଟ ପ to ିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ନୂତନ ଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ଯୋଜନା ଏବଂ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରିବା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ, ପାଇଁ ଏହା ଆପଣ ଆମର (ଆପ୍) ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଏହିପରି ସୂଚନା ପ read ିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ, ଯଦି ବନ୍ଧୁମାନେ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ |

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: